| anonim_4396 a întrebat:

Cum e cu înscrierea la Litere? Pot să-mi aleg o limbă exotică sau ceva ca limbă principală şi să pun engleza ca limbă secundară? Dar, dacă se poate aşa, în cazul ăsta, voi învăţa limba exotică de la nivel începător, nu? Sper că înţelege cineva dilema mea, mulţumesc anticipat -_-'

2 răspunsuri:
| Diiaanna a răspuns:

Depinde ce specializari are facultatea, nu poti sa le pui cum vrei tu. Daca are ca specializare o limba"exotica", cum spui tu, poti sa aplici, daca nu este inclusa in specializari nu se pune pentru tine. La litere specializarile sunt de obicei asa:romana/franceza/engleza-franceza/romana/germana/italiana/spaniola sau alte limbi, depinde de facultate sau in alte combinatii. Si nu este limba secundara, ambele au acelasi statut, acelasi nr de cursuri si de credite.

| Ionutzu_6007 a răspuns:

Domeniu de studiu
Stiinte sociale si politice, Stiinte umaniste

Domeniu de licenta
Stiinte administrative, Stiinte ale comunicarii, Limba si literatura, Studii culturale

Specializare
Asistenta manageriala si secretariat, Comunicare si relatii publice, Stiinte ale informarii si documentarii, Limba si literatura romana, Literatura universala si comparata, Studii