| ღAnaSawakoღ a întrebat:

Cum e formata limba japoneza? adica cum se scrie semnele acelea ca stiu ca sunt 3 scrieri in una? cineva sa ma lamureasca! repede va rogggg am nevoie urgent

3 răspunsuri:
| DulceCaLamaia a răspuns:

Hiragana, katakana si kanji.laughing Hiragana e un fel de alfabet cu silabe, katakana se foloseste in general pentru neologisme, iar kanji sunt "semnele alea ciudate si complicate".

| KaTtAnNaKalau a răspuns:

Zupp asta inseamna ce ai scris u: 私はブラックベリーを食べる -> Am mânca un BlackBerry

| Zupp a răspuns:

Bună Sawako...
Limba japoneză are 3 sisteme de scriere:
-Hiragana (scrierea originală japoneză, terminații, particule și alte chestii gramaticale)
-Katakana (nume străine, denumiri străine, din engleză cel mai adesea)
-Kanji (ideograme chinezești pronunțate în japoneză, depinde de cuvânt, context, strucută și sunet)

~Cele 3 sisteme se combină și se scrie împreuna, de exemplu:
Eu mănânc mure = Watashi wa burakkuberii o tabemasu 私はブラックベリーを食べます

私 - watashi (eu)
は - wa (particulă ce scoate subiectul în evidență)
ブラックベリー - burakkuberii (mure, cuvând din engleză „blackberrie")
を - o (particulă)
食べます - tabemasu (mănânc/verb)