| Losnams a întrebat:

Cum e viata la liceu? Sunt a 8a si sunt curios cum va fi. Momentan nu am nicio amintire din generala si imi pare oarecum rau ca ma despart de acesti colegi fara nicio amintire. sper ca la liceu sa fie mai fain. Voi ce parere aveti, cei care ati fost la liceu?

8 răspunsuri:
| UnTipObisnuit a răspuns:

La liceu nu este mare diferenta.
Acum depinde, eu am facut si generala la liceul la care sunt acum.
Daca nu vei fi nevoit sa faci naveta va fi totul ca inainte doar ca:
- Colegi noi
- Profesori noi
- Materie mai grea/muuuuult mai grea happy (depinde de profil)
- Probabil un iubit/o iubita
In rest depinde de caracterul tau.

| aimullah123 a răspuns:

Pai eu am terminat liceul.
Pai o sa fie asa:
Mai intai o sa iti alegi liceul si profilul. (Vezi sa nu faci o alegere gresita)
Te inscrii....bla bla bla
Mergi la festivitatea de deschidere unde o sa iti intalnesti dirigintele/diriginta si colegii cei noi.
Ai grija ce prieteni iti faci printre colegii astia noi. Nu de alta dar majoritatea fiind copii au o candire proasta. Oricum fiecare adolescent tinde spre a-si face mai mult rau decat bine (tigari, bautura, droguri, mancare fastfood, pierderea noptilor, lipsa de sport etc)
Ca sa te faci placut in fata profesorilor clar trebuie sa inveti si sa fii foarte bine educat. Iti recomand ca atunci cand gresesti si un profesor te mustra sa nu zici "da ce am facut? ", trebuie sa zici " Va rog frumos sa ma iertati". Trebuie sa fii prieten cu profesorii.
Apoi colegi...oh, cam infantili. Probabil vor arunca cu avioane, vor bate in banca ca intr-o toba, vor rupe chestii etc. Nu vreau sa te sperii. Poate ai noroc si dai de colegi misto. Te vor invita la bere, la fumat dar iti recomand sa stai mai departe de aceste obiceiuri care te vor face sa iei pastile de la 20 de ani.
Dar adevarul este ca anii de liceu sunt cei mai frumosi din viata. Nu ai griji, faci ce vrei tu, e relaxare big grin hehe.
Te sfatuiesc sa inveti tot ce ti se preda si sa nu pierzi informatii.
Mai tarziu vei avea nevoie de tot ce ti s-a predat in liceu. Fie ca faci o facultate, fie ca faci o scoala profesionala, fie ca faci un curs. E aiurea sa treci asa prin liceu de parca nici nu l-ai facut.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Plictisitoare.

| Iunix a răspuns:

Ca în filme.
Mai rău ca în generală.

Bula
| Bula a răspuns:

De ce va despartiti fara nici o amintire?
Faceti-va un album cu colegii din clasa, profesori! Sub fiecare poza scrieti numele fiecaruia.
Nu uitati sa scrieti anul si scoala /clasa pe care ati terminat-o.
Albumul se poate face atat pe hartie, cat si in format electronic.
Peste 10-20-30 ani va fi o amintire frumoasa. happy

La liceu- si pe urma la facultate si mai departe veti invata si veti experimenta tot mai multe.
Cine se pregateste continuu, va urma traseul Vietii mai educat, mai usor.
Mult succes in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt a 11-a si de abia astept sa termin liceul, pai e la fel ca in generala te plictisesti de mori si de abia daca ai chef sa mergi la ore.

| Liviu a răspuns:

Doar 20% dintre cei care se bat cu pumnu in piept ca a fost frumos, chiar asa a si fost.Liceul poate fi cel mai mare cosmar al tau, sau cel mai frumos vis, ori cel mai plictisitor loc ever.Depinde de tine,de oameni cu care socializezi. Poti sta linistit/a nu va fi ca in filme,poate te vei indragosti, poate nu. Poate vei fi vedeta scoli, sau fraieru/fraiera scoli. Nimeni nu stie nimic. Oricum ai pune problema, liceul e locul unde vei incepe maturizarea, bine cand vei termina liceu, si vei deveni major/a atunci va fi cu adevarat dificil, pentru ca e momentu acela in viata in care, nu stii cine iti e pieten, cine iti e dusman, toti sunt lupi camuflati in oi happy vei intelege mai tarziu ca doar familia is ibaga pielea in saramura pentru tine(si uneori si familia te lasa la greu )

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru Bula):

E bună varianta cu albumul de fotografii. Eu nu am făcut la timpul potrivit și regret.