| irr07 a întrebat:

Cum este corect?
a inceput sa ploua? SAU a inceput sa ploaie? laughing big grin

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Verbul este "a ploua" nu "a ploia", deci corect este: A inceput sa ploua.

11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sa ploua!

| Petronela a răspuns:

A inceput sa ploua

| missbee a răspuns:

A început să plouă... Nu să ploaie, că găina nu se "oaie". ^_^

| d33a a răspuns:

A inceput sa ploua!

| Grimalkin a răspuns:

A inceput sa ploua, logic happy

| Dianaღ a răspuns:

A inceput sa plouahappy

| StopTheWar a răspuns:

A inceput sa plouahappy

| Mary Marry a răspuns:

A inceput sa ploua. happy
A inceput sa ploaie suna ciudat si urat. big grin

| irr07 explică:

"a inceput sa ploua" folosesc si eu dar nu inteleg de ce majoritatea celor pe care ii cunosc spun "a inceput sa ploaie" ~x( x(( cahh.suna atat de aiurea :-&

| Andreea_8766 a răspuns:

A inceput sa ploua.big grin

| kl2006 a răspuns:

Nu, verbele de conjugarea I-a (cu terminaţia -a, inclusiv a ploua, a oua, a tuna, a fulgera, a fura, a căra) formează conjunctivul prezent cu desinenţa -e (în fond nu îmi vine nici o excepţie de la această regulă în minte): să tune nu să tună, să fulgere nu să fulgeră, să fure nu să fură, să care nu să cară, să ploaie nu să plouă. Nu are nici o legătură cu substantivul "ploaie", iar faptul că rădăcina verbului se schimbă nu constituie o problemă: conjunctivul deseori modifică rădăcina, vezi să doarmă (rădăcina dorm-), să coboare (rădăcina cobor-), etc.

Da, în mod normal ar trebui spus "să oaie", dar din considerente estetice "să ouă" s-a impus aparent în uz, şi mai apoi în norma literară. Fireşte că uzul e mai puternic decît orice argument ştiinţific şi că în cele din urmă "să plouă" va ramîne în normă, dar nu va putea fi niciodată varianta "corectă", ci doar "legală" sau "acceptată" (aşa cum este şi cazul abominaţiei "nicio").