| anonim_4396 a întrebat:

Cum este la liceul cu frecventa redusa în general, stiu ca se fac 5 ani si te duci la sfarsitul de săptămână, dar vreau sa stiu cand ai vacanta, la ce ore te duci, ce studiezi, cand incepi si pareri. Eu am terminat X si am plecat din România cu gandul ca ma voi inscrie in Spania la liceu in 1°/2° de Bachillerato si am întâmpinat niște probleme nu ca ar fi fost greu dar nu m-am acomodat ca si persoana.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La liceul cu frecvenţă redusă faci mai puţină materie în fiecare an; dar, per total se face tot atâta materie ca şi la zi - tocmai de aceea se face 1 an în plus ( deci, 13 clase, în loc de 12 ).
Programa este cam aceeaşi, inclusiv Programa de BAC!
Structura anului şcolar ( perioade cursuri şi vacanţele ) sunt ACELEAŞI ca şi la zi.

Orarul DEPINDE de liceul la care te vei înscrie!
La majoritatea se fac ore în timpul săptămânii ( eventual după masa )...

Vezi, spre exemplu, detaliile de la linkul :
http://www.liceuldecebal-bucuresti.ro/plan_scolarizare.html

...2-2013.doc

http://www.diana-ionescu.ro/......ta-redusa/

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Întâi va trebui să faci ECHIVALAREA studiilor efectuate acolo şi, abia apoi, vei putea să continui liceul la noi, să termini 12-13 clase şi să promovezi examenul de BAC!
Apoi vei putea să te înscrii şi la o facultate :)

Vezi detalii despre echivalarea studiilor la linkul :
http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

Toate cele bune.