| anonim_4396 a întrebat:

Cum este pubertatea? Dar ciclul ma ajuta si pe mine cineva sa intelegconfused

5 răspunsuri:
| YepIsSuspended a răspuns:

Am 2 intrebari pentru. tine:
1.Cati ani ai?
2.Ai parinti?

kratos
| kratos a răspuns:

Pubertatea depinde de la om la om... poate sa fie o perioada usoara a vietii!
Ciclul poate fi dureros sau poti sa nu ai dureri...

| viatadecacatt a răspuns:

Are dreptate "Lolly" thinking
Ma rog.

De-a lungul copilariei baietii si fetele tind sa creasca in inaltime si greutate constant si la intervale regulate. Aproximativ la varsta de 10 ani la fete si de 12 ani la baieti, viteza de crestere scade timp de un an.Pe masura ce se ajunge la pubertate, creste din nou, iar pe o pe - rioada de doi ani se mareste rapid.
Dupa pubertate urmeaza adolescenta, cand au loc alte modifi- cari fizice.Totusi,mai importante sunt schimbarile emotionale, de dis- pozitie si comportament.La pubertate majoritatea copiilor intra in re- latie cu cei de acelasi sex.Pe masura ce ajung la adolescenta, devin tot mai interesati, sau nu mai sunt atat de timizi sau intoleranti cu cei de sex opus.
Ciclul menstrual poate aparea pe la varsa de 10-15 ani(fiecare corp este diferit, deci nu tuturor fetelor le vine in aceeasi perioada de timp).

| Alina_5575 a răspuns:

La fel ca si @lolly am si eu 1 intrebare?

1.cati ani ai?