| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac sa invat mai usor matematica?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu iti place te poti da si peste cap.Ca tot nu merge.

| AvalohAlyn a răspuns:

Exersand mult si invatand lectiile pas cu pas, inclusiv ceva teorie.Meditatiile te-ar putea ajuta sau lectiile online de pe internet de matematica.
Cauta pe youtubetongueroful online Ioan Ursu...are lectii pe youtube de matematica, poate te ajuta
Succes.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Matematica nu o inveti, o inteleg prin mult exercitiu

| OnuOnulică a răspuns:

Mergând la pregătiri și făcând multe exerciții.

| WhiteLife a răspuns:

Prin foooooooooarte multe exercitii, atat de multe incat o vei uri. Insa dupa ce o vei uri, va fi nevoie sa mai faci fooooooooooarte multe exercitii si atunci vei vedea cat e de frumoasa happy
La mate regulile, notiunile si denumirile se memoreaza, tehnicile de rezolvare si de calcul se deprind. Ia-ti o ora pe zi si fa exercitii suplimentare. Sau o jumatate de ora la inceput si dupa o luna sau doua maresti timpul.

| MTSimo a răspuns:

La mate inveti doar exersand, facand cat mai multe exercitii

| Homeopatie_Carti_1974 a răspuns:

Daca esti in clasele V-VIII, poti urmari https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica. Gasesti acolo rezolvari explicite, insotite de notiuni teoretice. In rest, exerseaza si multa incredere in tine.