| Curiosul999 a întrebat:

Cum funcționează un ceas mecanic? Are baterie sau funcționează cu rotite care se învârt? Adică gen cum funcționa Bong Bangul înainte?

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca e mecanic, are mecanism.
Daca e electronic, merge cu baterie.

| eliancodrut a răspuns:

Ceasurile mecanice (vechi) au un arc lamelar care pune in functiune o pendula de forme diferite Acese ceasuri se "intorc", "trag" in fiecare zi, de regula la ora fixa. In ce consta acest lucru? Se roteste cu o cheita de forme diferiye, axul pe care se afla arcul, astfel ca acesta sa se stranga. Pe timpul functionarii. arcul se destinde, si pune in miscare mecanismele ceasului, care sunt compuse din mai multe rotite zimtate fixate fiecare pe axe. Una dintre ele este pe axul pe care e strans arcul si ii permite sa se destinda doar in ritmul necesar.
Sunt sau erau si ceasuri de perete care aveau in loc de arc greutati care atarnau si prin greutatea lor roteau o rotita care punea in functiune celelalte rotite.