| Emerich a întrebat:

Cum ii recunosteau nazistii pe evrei? Puteau ei oare sa se insele in privinta originii lor?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-au inselat niciodata pentru ca chiar nu conta.Cuvintul lor era lege iar legea lor spunea clar;"Sintem rasa ariana, deci sintem superiori"Cum puteau gresi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vezi un pocait, te inseli? il cunosti din comportament, limbaj, fapte.asa si evreii. iar nazistii aveau si colaboratori, plus acces la datele oficiale ale evreilor.fiindca acestiase casatoreau intre ei.adica erau cam exclusivisti. ei nu se amestecau cu neamurile celelalte, fiindca ei erau poporul ales. nu au cautat sa extermine alta rasa. dar pentru ei celelalte popoare erau inexistente. ei erau luberi sa faca ce vor, fara sa incalce poruncile. dar fata de alte neamuri puteau sa le incalce.

| schlau a răspuns:

Evreii sunt ca tiganii la noi. Ce tu nu recunosti un rrom pe strada?