| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot da seama daca mi-am rupt mana sau mi-am fisurat-o?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Fractura.sau ruptura e tot aia!
...dar cand zici ca ti-ai rupt mana.ea iti atarna.adica s-a rupt osul de tot!
cand spui ca ti-ai fracturat mana, osul poate sa fie putin rupt.dar mana nu atarna!
*bine. astea sunt in termeni generali.in realitate nu exista diferenta intre fractura si ruptura.*

12 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

@Anabelle
pai tu singur nu ai cum sa aflii. asta se afla la radiografie!
asa ca du-te si fa una!

Apache
| Apache a răspuns:

Insanatosire grabnica

| ombladon a răspuns:

Ba chiorilor zice fisura nu fractura!

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Rupta: nu o poti misca fara o durere insuportabila ( sau poate osul sta ciudat ceea ce se observa)
Fracturata: se invineteste si se umfla ( si doar putin la miscari bruste)

| RS4 a răspuns:

In principiu faci febra, te invinetesti la buze, nu ai forta in ea daca vrei sa strangi ceva sau sa ridici si te doare tare + tremurat!

| Zapa12 a răspuns:

E acelasi lucru.Dar daca ti-ai rupt mana doare foarte rau si nu o poti misca. Daca e luxata mana se poate misca si se inroseste.

| ThePunisher a răspuns:

A-ti rupe mana e acelasi lucru cu a-ti fractura mana. Poate te refereai la luxatie, caz in care doar ti-ai rasucit-o si s-au intins niste ligamente mai mult decat ar fi trebuit... Du-te la un medic, ca daca stiam toti medicina nu mai existau nici doctori si nici spitale, ne tratam acasa.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vroiam sa zic fisurat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri! Am fost la spital.Am mana si piciorul in ghips.Mana si piciorul sunt fracturate.

| Ionutz_1335 a răspuns:

Salut. Pai trebuie sa iti faci radiografie, funda? PS(FRACTURAT cu RUPT e tot una)

| vaalentina00 a răspuns:

Pai:ruptura e cand te doare mana foarte rau, iar cand e fisurata e ca si cand ar fi sclantita!
si cand ai mana fracturata stai 6 saptamani iar cand e fisurata stai 2!

| ionuttudy a răspuns:

Spuneti si mie un site-uri cu bmx fff ieftine sau second hand. Funda si cate voturi vrei. Vreau unu da iefrin 150 lei-250.Stiu c-am imposibil de gasit.