| anonim_4396 a întrebat:

Cum intri la facultatea de agricultura din cluj? pe media de bac, sau trebuie sa dai si alte examene din biologie, etc?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Facultatea de agricultură de la Cluj este o prostie!
Tu stai la țară, iar la Cluj vei sta la cămin sau la gazdă!
Este preferabil să faci facultatea în București că fiind capitala sunt cele mai bune biblioteci din România.
Ăsta de la București se numește Universitatea de Științe Agronomice și Medicina Veterinara București și să văd ce facultăți are.
http://www.studentie.ro/......uresti-u20
Facultatea de Agricultură
Facultatea de Horticultură
Facultatea de Zootehnie
Facultatea de Medicină Veterinară
Facultatea de Îmbunătăţiri Funciare şi Ingineria Mediului
Facultatea de Biotehnologii
Facultatea de Management, Inginerie Economică şi Dezvoltare Rurală
Departamentul de Învățământ la Distanță

Acum trebuie văzut cu ce se ocupă aceste facultăți.
Tu trebuie să faci ori medicină veterinară ori pomicultură, ori legumicultură.
Zootehnia ar trebui să te învețe să crești animale dar ele trebuie să fie și sănătoase, și așa că este mai bună medicina veterinară decât zootehnia dacă este să te ocupi în principal, de animalele tale!
Trebuie să studiezi atent care este treaba!
Medicina veterinară este ceva foarte clar și foarte serios.
Nu am priceput / înțeles, ce facultate trebuie să urmezi pentru ca să te pricepi la fructe și pentru ca să te pricepi la legume.
( De fapt, pe tine, trebuie să te intereseze, nu pe mine, care sunt la pensie.)
Când ai pământ puțin nu cultivi cereale, că nu ești prost, ci faci o cultură intensivă, de legume sau fructe foarte scumpe.