| ioana1234567890 a întrebat:

Cum intru la liceu fara exemen, am ramas corigenta. Funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
Userul Lunii
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înţeleg că eşti în clasa a 8-a şi ai rămas corigentă :(

Dacă ai rămas corigentă ( pe vară - deci, media anuală la vreo materie este sub 5 ), atunci TREBUIE să promovezi ( ÎNTÂI ) examenul de corigenţă - altfel NU poţi să dai Evaluarea Naţională!
Abia după ce treci clasa şi ai absolvit 8 clase vei putea să susţii examenele de la Evaluarea Naţională.

Vezi detalii în Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale pentru elevii clasei a VIII-a = Anexa nr. 2 la ordinul MECTS. nr. 4801/ 31.08. 2010 de la linkul oficial :
http://subiecte2011.edu.ro/Evaluare_Nationala/Legislatie/

În anul şcolar 2014-2015, corigenţele elevilor de clasa a 8-a se susţin în perioada 17-19.08.2014; vezi Planificarea de la linkul :
http://www.isjneamt.ro/fisiere/comunicari/management/Nr._5308_-_2015.pdf

Deci, vei putea susţine examenele de la Evaluarea Naţională doar în sesiunea din anul următor, deci în 2016 :(


Elevii care rămân corigenţi dau examenul de corigenţă conform Planificării aferente anului şcolar 2014-2015 ( cea de la linkul anterior )!

Apoi, "se pot înscrie la admiterea în clasa a IX-a, pe locurile rămase libere, în a TREIA etapă de admitere, conform Calendarului aprobat prin Ordinul MEN nr..." - SURSA = Planificarea de la linkul anterior.

Vezi "Calendarul admiterii 2015"/Anexa nr. 1 la Ordinul M.E.N. nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/Anexa_1_CALENDARUL%20ADMITERII_liceu_2015.pdf

"Art.62. În situaţia în care exista candidaţi carora nu li se poate calcula media de admitere, în conformitate cu prevederile art. 4, alin. (2) si (3), întrucât nu au participat la Evaluarea Naţionala sau la examenele prevazute la art. 4 alin. (4), acestia vor fi repartizaţi de inspectoratele scolare, în perioada 1-7 septembrie 2011, dupa repartizarea celorlalţi candidaţi. Repartizarea se face în ordinea descrescatoare a mediilor de absolvire a gimnaziului." - SURSA = Metodologia = Anexa I la Ordinul M.E.C.T.S. nr. 4802/ 31.08. 2010 de la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf


Toate cele bune.

| ioana1234567890 explică (pentru bursuc001):

Am inteles ca examnele nu se mai dau si ca te repartizeaza ei dar nu prea am inteles

| bursuc001 a răspuns (pentru ioana1234567890):

DA, nu mai dai Evaluarea Naţională în acest an şi te repartizează la liceu în a 3-a etapă ( la liceele care au mai rămas locuri - cele mai "naşpa" licee/specializări )!

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu intri... trebuie sa dai corigenta intai si ce examene mai sunt si apoi vei intra in a 2-a sesiune de repartizare, cea din vara/toamna cum vrei sa spui.

| Mellie00 a răspuns:

Nu intri.