| Ericigiani a întrebat:

Cum pot afla daca o tara X recunoaste facultatea din Romania?
Adica as vrea sa gasesc o lista de tari care recunosc facultatea din Romania
Multumesc

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca e tara din UE, ai linkul de mai jos, dar in principui daca ai facut facultatea pe sistem Bologna (3 ani licenta, 2 master) la o universitate acreditata o sa fie recunsocuta diploma cam oriunde in UE.

https://ec.europa.eu/ploteus/ro/recognition-qualifications

Pentru restul planetei ai siteul de mai jos, Nu iti zice daca sunt recunoscute in schimb iti da date de contact pentru institutiile din tara tinta care te pot ajuta.

https://www.enic-naric.net/

Stiu ca varianta ta cu lista ar fi mai usoara dar nu merge asa. :)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care facultate? La fiecare profesie este alt barem. Nu există o asemenea listă.

| relian a răspuns:

Intri pe websitele guvernului acelei tari si cauti pe acolo,trebuie sa aiba ceva informatii,iar daca nu gasesti le poti adresa o intrebarel,lasi mesaj ceva,trebuie sa aiba undeva chestia asta sa lasi mesaje.
Totu este sa cauti,ia ceva timp dar asta e.
Sau daca o fi prin RO o firma ceva de genu si sa iti dea un raspuns,dar trebuie sa stii si daca exista o aseamnea firma sau ce o fi.

De regula mai toate tarile au inceput sa nu mai recunoasxca diplomele din alte tari,mai exact ale oamenilor care vin din alta tara in tara lor si vor sa ocupe mai stiu si eu job.
Sincer mi se pare ok asa,pentru ca cetatenii acelei tari dau bani,fac eforturi acolo sa faca o scoala si vine nea caisa din Africa,india cu mai stiu eu ce scoala,facuta cu cateva sute de dolari si ia jobu laughing da pentru ca in ziua de astazi mai peste tot se uita la bani,indiferent despre ce este vorba.
Normal cetateanu din tara respectiva ar primi un salar mai mare comparativ cun african,ca urmare il angajeaza pe ala si nu mi se pare ok asa.
Atunci cetateanu tarii respective la c e sa mai chinuit in tara lui pentru ce?
Asa s-a intamplat sin America destui ani,lumea nu a zis nimic pentru ca era deficit si erau nevoie de oameni,dar acum deja is prea multi si lumea a facut galagie si se pare ca gata s-a inchis robinetu laughing veneau africani,indieni,si mai stiu eu ce alte natii si erau aici medici,unde pui ca nici nu erau cine stie ce meseriasi,dar cum zic era nevoie si se angajau.
Plus de asta tara respectiva a incurajay si lumea sa meafga la scoala in domenii unde erau nevoie si asa sa ajuns la o saturatie a pietei.
Din cate am inteles mai peste tot e asa, iar in UE cred ca nici vorba sa recunoasca aia ceva, nu recunosteau ei nici inainte.
Nu asculta ce vorbeste lumea ca au plecat doctorii din tara si sau dus au dres, alea is povesti laughing doctorii din RO au plecat dar stai linistit ca nu iau angajat aia pe meseria lor, chiar daca luau bani mult mai buni decat in tara, acolo faceau altceva.

| Bizon95 a răspuns:

1. ministerul de externe
https://www.mae.ro/contact
dai un telefon la relatii cu publicul
TREBUIE sa stie... cel putin la tarile dezvoltate

2. ambasada/consulatul tarii respective, de ex. Anglia:
https://www.google.com/search?q=ambasada+angliei
gasit
https://www.gov.uk/world/organisations/british-embassy-bucharest.ro
si jos gasit telefon in Romania:
General enquiries
+40 (21) 201 7200

3. in cel mai rau caz cauti ministerul de externe al respectivei tari si dai telefon international si sper ca le stii limba, cu toate ca foarte probabil ca stiu engleza... in teorie cel putin, sau le dai un e-mail

| FreddieM a răspuns:

Nu te ingrijora. Nivelul studiilor e acelasi in toate tarile, trebuie doar upgradat si aliniat in corespondenta nivelului lor.

| Ericigiani explică:

Facultatea de medicina