| schlau a întrebat:

Cum pot ajunge membru al "academiei romane"?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Potrivit decretului lege nr. 4 din 1990 privind organizarea si functionarea Academiei Romane, membrii Academiei Romane se aleg de adunarea generala pe baza propunerilor prezentate de unitatile de cercetare, invatamint si productie, de institutiile de cultura, precum si de membrii titulari ai academiei, potrivit criteriilor si procedurilor aprobate de adunarea generala.

http://www.legex.ro/Decret%20-%20lege-4-05.01.1990-934.aspx

Si da, si chirurgii pot deveni membri. Daca vei consulta lista actualilor membri, vei vedea si numele unor medici. Dar, pentru a deveni eligibil, e nevoie de o activitate de cercetare si studii publicate cu privire la domeniul medical.

4 răspunsuri:
| schlau explică:

Doi prosti. ce va intreb si ce imi raspundeti.ma refeream daca un chirurg poate ajunge menbru al academiei.idiotilor

| MidnightLady a răspuns:

Folosind majuscule?
Sau in loc de expert TPU, am putea propune sa se nominalizeze membrii ai Academiei.

| alinutza4a a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa stii ce inseamna lucru acesta. OMG nu pot sa cred ca vad intrebarea astalaughing))))rolling on the floorrolling on the floor

| Covaci_Silviu_1954 a răspuns:

Intrebare=de ce figureaza, INCA, Mihai roller ca membru al Ac. Rom? Ce criterii sunt de eliminare a acestor specimene?