| ana4745 a întrebat:

Cum pot deveni o persoana mai buna la suflet?

4 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Devii o persoana buna la suflet daca faci fapte bune in fiecare zi, sa nu ai dusmanie pe cineva si sa tratezi pe toti oamenii la fel indiferent de starea lor materiala sau gradul de educatie.
Exemple de fapte bune:
1.Sa dai mancare la o pisica sau caine al strazii.
2.
3.Sa vorbesti frumos cu cei din jurul tau fara sa ii judeci.
4.Sa ajuti si sa incurajezi pe cineva care se afla intr-o situatie proasta in viata si sa il motivezi sa isi implineasca potentialul si adevarata valoare.
5.Sa mentii echilibru si armonia familia ta sau intr-un grup social.
6.Sa ajuti financiar persoane care nu au o situatie financiara buna.
7.Sa iei apararea celor slabi care sunt agresati de oameni rai.
8.Sa ajuti batrani care nu se pot misca pe picioarele lor.

| sammie a răspuns:

Fiecare persoană e bună la suflet în felul ei, cum e și la frumusețe. Primul dar pe care îl căpătăm când ne naștem este bunătatea. Fiecare persoana este bună. Poate tu vezi persoana aia rea și egoistă dar acesta este doar punctul tău de vedere, bunătatea se vede pe interior nu pe exterior.winking

| IonelaIasmina a răspuns:

Ajuți oamenii, te comporți frumos cu ei. Ajuți animale, te comporți frumos cu ele. Dacă cineva te enervează, dai dovadă de bună creștere și nu te iei cu acea persoană în gură.
Dacă faci păcate, te duci la spovedit și mărturisești acel păcat, astfel sufletul se curăță și devine mult mai bun.
În principiu, ca să fi o persoană mai bună, trebuie să ajuți și să te comporți frumos!
Sănătate!