| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa devin mai destept, un om cult?
Am 15 ani si simt ca mi-am irosit viata jucandu-ma pe calculator fara sa realizez ceva util.Altii citesc de la 5 ani si eu stau si nu fac nimic.Nu vreau sa devin un om prost si degenerat. Vreau sa am si eu un bagaj de cunostinte.

4 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Internetul e folositor, daca stii ce si unde sa cauti. Exista documentare online, pe diferite teme (istorie, biologie, fizica etc.), depinde ce te atrage mai mult. In afara de internet, care e mai la indemana, poti sa te abonezi la biblioteca oraseneasca sau de cartier, la sala de lectura si sa imprumuti carti diverse.

| JucărieLEGO a răspuns:

Esti in clasa a IX-a, presupun. Majoritatea sunteti acum niste terchea berchea. Exceptiile-s neglijabile.
Invata bine la scoala si atat. Axeaza-te pe ceva, nu zic sa inveti ca prostul doar pentru niste note. Poti sa fii cult, dar sa fii prost in continuare(sa ai rationament de 2 lei). Ai grija si ce-ti alegi sa citesti in timpul liber.

Ce te-ai jucat tu pe calculator? Si eu ma jucam la 15 ani. Dar nu regret. Bine, mai faceam si altceva. Nu ma rezumam doar la atat, chiar daca timpul permitea multe fata de cate imi permit acum.
Poate ca nu-mi pierdeam vremea jucandu-ma, dar poate chiar imi folosea la ceva. Nu stiu pe ce jocuri "iti irosesti" tu vremea acum.
Nu toti cei care se joaca la 15 ani pe calculator devin "prosti si degenerati". Depinde de multi alti factori, printre care sta in centru educatia.

| Keathus a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Cu scoala ma descurc foarte bine.Am note foarte mari.Insa eu vreau mai mult de la mine si nu stiu de unde sa incep

| DarkJoice a răspuns:

Păi, ai putea să te apuci de acum de învățat. Nu poți acum să stai și să-ți plângi de milă. Ia cărțiile și te apucă de citit.
Apucă-te de învățat și totul va fi OK.
Spor!:*