| Anais123luca a întrebat:

Cum pot sa învăț eficient past simple past continuous si past perfect si cand știu sa le folosesc

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Prin practica!

| Cameliapantiru a răspuns:

Invatand teoria, regulile gramaticale si verbele neregulate la perfectie si lucrand zeci, sute de exercitii, incepand prin reluarea celor lucrate in clasa, la ora de limba engleza. Se gasesc si pe net, gratuit, destule teste/exercitii din timpurile verbale si avantajul e ca dupa ce le lucrezi, soliciti corectarea si iti arata exact ce ai gresit si care ar fi fost varianta corecta de raspuns. Spor la invatat si succes!

| Laura_Dinu_2001 a răspuns:

Past Simple-e vorba de o actiune scurta, petrecuta in trecut.
Past Continuous-este o actiune care se treduce la imperfect si e terminata in trecut.