| 熊Panda熊 a întrebat:

Cum pot sa invat mai eficient? In ultima vreme, iau cartea, citesc vreo 10 minute, apoi parca ma plictisesc si nici nu mai am chef, nici nu retin nimic.

6 răspunsuri:
| Idkidk a răspuns:

Păi trebuie să te concentrezi, fără TV, fără laptop sau alte chestii. Prefă-te că erai şi tu acolo, şi vedeai, ca să înveţi mai uşor. Imaginează-ţi!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai poate se pierde interesul. Citeste 10 min o parte. Dupa 10 min alta parte. Apoi in 5 min incearca sa spui ce ai retinut din prima si a doua. Apoi faci asa si cu a treia.

| BlackRaven45 a răspuns:

Eu de exemplu invat si recit cu voce tare sau imi scot pe o foaie ideiile esentiale din text sau pun pe cineva sa ma intrebe din ce am avut de invatat.

| Sn4k3 a răspuns:

Citeste de vreo 2 ori, si apoi repeta sa vezi ce ai retinut. Si eu sunt la fel si fac acest lucru, daca nu am retinut nimic, mai citesc o data. Dar nu invat mai mult de 10-15 minute, pur si simplu nu am chef. Si incearca sa fii cat mai concentrat, inchide tv, pc, laptop sau ce mai ai pe acolo, ca sa fie liniste si sa nu fii distras. Si te poti odihni inainte putin, ca sa ai mintea mai libera si alte chestii.

| Atacator007 a răspuns:

Concentreaza-te si nu te opri din invatat pentru ca dupa aia nu se mai primeste (asa-i la mine)big grin

| oprescudorin11 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat mai grav:am inceput (la comanda sa citesc ceva apoi, mult mai tarziu, stiind, presimtind ca e valoroasa lucrarea, am reluat lectura, si nu m-a dezamagit.
E drept ca am intalnit situatii inverse, am renuntat din plictiseala, mai tarziu am realizat ca era un stift.Asculta-ti instinctele, ele te invata (desigur, dublata de o minima cultura), sa alegi ce e de folos sau nu.