| danielutz a întrebat:

Cum poti invata mult mai usor?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Incearca sa fii atent la informatiile predate la clasa, vei recapitula mult mai usor si retine atunci cand reiei lectia acasa. E bine sa fii odihnit atunci cand inveti, si sa nu iti fie foame. Trebuie sa te concentrezi asupra a ceea ce ai de invatat, sa fii cu gandul doar acolo, si sa elimini sau sa eviti orice sursa care te-ar putea deranja prin zgomot sau te-ar abate de la invatat. ( televizor, calculator)

14 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

asta depinde de inteligenta fiecaruia.am colegi care memoreaza lectia din clasa si o stiu aproape pe de rost.nici eu nu reusesc sa invat foarte usor dar ma chinui si invat pe de rost paragraf cu paragraf.am incercat si cu lecitina si am observat imbunatiri(este probabil sa apara si autosugestia-adica doar sa mi se para ca invat mai usor).

| LuS[z] a răspuns:

citind inainte lectia de cateva ori de ajuns in cat sa intelegi despre ce e vorba apoi memorand cate 2-3 propoziti pe care apoi sa incerci sa le intelegi.

| crisa a răspuns:

Intai citesti lectia. Apoi extragi esentialul, ori subliniind direct in carte (daca-i a ta), ori scriind pe hartie frazele cele mai importante.
Incearca sa faci conexiuni logice, asa retii cel mai usor. De ex, la geografie, daca uiti unde e Nilul, faci o legatura cu piramidele, si uite-asa ti-ai amintit de Egipt.winking Asta e un exemplu simplissim, dar doar pentru a vedea la ce m-am referit.
Bafta! happy

doiny
| doiny a răspuns:

Eu invat usor dimineata si dupa ce dorm putin dupa-amiaza. altfel ma chiui sa retin.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot sa retin niste legi pentru un concurs pentru un post de asist.social?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...nici eu nu sunt buna la geografie...insa cred ca ar fi bine sa citesti de cateva ori lectia, clar si sa gandesti, logic, ceea ce citesti...si mai ales sa fii atent la ceea ce spune profesorul...succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e bine sa fii calm si linistit.doar cu mintea in lectia de zii si sa fii atent la ce iti spune profesorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti invata mult mai usor atunci cand nu ai nici`o problema si nu esti concentrat pe absolut nimic decat pe ce ai de facut mi`e unu asa mi se pare ca pot prinde si invata mult mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e vorba sa inveti o lectie eu invat mai intai prima definitie iar dupa ce cred ca o stiu o scriu pe o foaie si apoi ma uit in caiet sa vad daca am facut bine asa scriind-o pe foaie o mai vezi o data si pana o memorezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai relaxant si cel mai important lucru nu invata mecanic si atunci cand incepi sa inveti sati opresti televizorul telefonul alerma dar poti acult muzicaa in timp ce scrii der nu in timp ce inveti pentru ca aceste lucruri te pot deraia de la invatat.si fi atent in clasa ca atunci cand esti atent in clasa inveti mai usor. respecta aceste sfaturi pentru ca eu am 22 de ani si sunt psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai citeste mai de multe ori lectia si dupa aceea pune pe cine sa te asculte dar daca nu te descurci deloc atunci fa tot posibilul si repeta iar la mine a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

J