| anonim_4396 a întrebat:

Cum prezint mesajul textului? Se poate sa imi dea la testarea nationala si vreau sa stiu. Ce pot scrie in incheiere ce pot scrie in cuprins etc?

2 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Mesajul este ceea ce transmite autorul, prin intermediul creatiei sale, cititorului. Cam asta e ideea pe care o formulezi in introducere.

La testare e foarte putin probabil sa se dea compunere despre mesajul unui text din genul epic. Se poate da, in schimb, mesajul unei opere lirice.

Iti poti structura cuprinsul in doua paragrafe:

Primul: prezentarea sentimentelor eului liric si ipostaza acestuia (indragostit, contemplator-in cazul pastelului), fata de cine sunt aceste sentimente si exemple corespunzatoare din text care sa le ilustreze.

Al doilea: mijloacele artistice cu ajutorul carora sunt transmise trairile eului liric si care confera expresivitate textului. Aici insiri figuri de stil identificate in text, cu exemplele pe care le-ai gasit.

In concluzie trebuie sa scrii, pe scurt, ideile din cele doua paragrafe. Un model de concluzie ar fi:
"Prin intermediul operei "___" sunt transmise, cu ajutorul numeroaselor mijloace artistice [daca intr-adevar sunt numeroase] sentimentele de ___ (dragoste, exuberanta, tristete, nostalgie, etc.) ale eului liric, aflat in ipostaza ___.

Sfatul meu este sa incerci sa te apropii de maxim (15 randuri), sa "exploatezi" textul. Iti spun asta fiindca daca scrii 10-11 randuri nu vei primi chiar tot punctajul (ti se pot scadea 20-30 de sutimi).

Succes la examen!winking

| TotiImiSpunVaru a răspuns:

Iluminatii! happy