| Miru2222 a întrebat:

Cum raspund la o intrebare cu negatie? Spre exemplu, la o testare psihologica. Intrebarea: "Nu reusesti sa intelegi indicatiile celorlalti?". Raspund "nu" ca sa infirm intrebarea? Sau raspund "da", in sensul ca inteleg indicatiile celorlalti?

6 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Cand citesti intrebarea intreaba-te daca este corect ce afirmă acolo : si dai... da sau nu.

Nu reusesti sa intelegi indicatiile celorlanti?
e corect ca nu reusesti sa intelegi indicatiile celorlanti?

| Miru2222 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Deci nu. Ma gandeam eu. Corect?

| Kiran a răspuns:

Daca intrebarea cu negatie o consideri adevarata in cazul tau, atunci vei raspunde cu opusul negatiei, "Da".
In cazul in care negatia este falsa pentru tine, atunci vei raspunde cu aceeasi negatie.