| JustFeelings a întrebat:

Cum realizez un sistem de ecuatii?

6 răspunsuri:
| Razvanp69 a răspuns:

Depinde in ce tip de ecuatii. Din alea obisnuite sau din alea cu numere complexe adica nu i.

| JustFeelings explică (pentru Razvanp69):

Am -5=-2a+b si 8 = 2a+b... cum fac?:/

| anonim_4396 a răspuns (pentru JustFeelings):

Exprimă o necunoscută mai întâi...
În carte îți arată cum.

| Mann02 a răspuns (pentru JustFeelings):

Le scrii una sub alta, doar ca scrii ecuatia inainte de egal si rezultatul dupa egal, pui o acolada inaintea lor si ar trebui sa ai 2 ecuatii in a si b, de aici a doua metode de rezolvare:
1: metoda reducerii, inmultesti o ecuatie sau ambele cu numere astfel incat daca le aduni sa se reduca un element dintre a si b, pe urma ramai cu numere din si una din necunoscute de unde o aflii pe aia ce nu s-a redus, dupa ce o aflii pe aia, inlocuiesti in care vrei dintre cele 2 ecuatii si iti iese usor si celalalt numar happy
2: metoda substitutiei, e putin mai complicata, trebuie sa aflii pe unul in functie de celalalt si sa il inlocuiesti pana la sfarsit pe unul in functie de celalalt, nu cred ca iti pot face o rezolvare in minte aici, cu prima varianta ar trebui sa iti iasa usor happy
bafta

| Razvanp69 a răspuns:

Prima data inversezi ordinea ca sa fie mai usor adica : -2a+b=-5 si 2a+b=8 dupa aceea pui unul sub altul
-2a+b=-5
2a+b= 8 apoi tragi o bara sub ele si le aduni -2a cu 2a se duc pentru ca + cu - se simplifica si ramane
2b = 3 => b =3/2 si pe a il aflii din ce ecuatie vrei tu inlocuindu-l pe b cu 3/2. Si o sa vina 2a+3/2 = 8 si mai departe faci calculul aduci la acelasi numitor si etc. Succes la mate.

| Krtoph a răspuns:

Pai trebuie sa ai 2 necunoscute si 2 ecuatii.Si exista 2 metode:metoda substitutiei si metoda reducerii.Cauta intr-o carte de mate astea doua... Dupa, rezolvi una si faci legatura cu cealalte.Atat big grin