| Catacombe a întrebat:

Cum recunosc propozitiile unde trebuie sa pun "to-infinitive form "? Dar cele cu " ing-form [ nu prezentul continuu ] "? Si cum le diferientez?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| 870645 a răspuns:

To-infinitiv il folosesti pentru:
-pentru a exprima un scop, ex: He left early to catch the 8 o'clock train.
-dupa anumite verbe precum: agree, appear, decide, expect, hope, plan, promise, refuse, etc, ex: They expect to start building next Monday.
-dupa: would like, would prefer, would love, etc
-dupa adjective care exprima: +starii/emotii : happy, sad, glad etc
+bunavointa, dorinta/refuz:willing, eager, reluctat, etc
+se refera la caracterul unei persoane: cleaver, cand etc
+si adjectivele lucky si fortunate.
-dupa too/enough
-pentu a vorbi despre un eveniment neasteptat, de obicei cu only
-cu it+be+adjectiv/substantiv
-dupa it+ first/second/next/last etc
-dupa verbe si expresii ca: ask, learn, explaine, decide, find out, want, want to know etc
-in expresile: to tell you the truth, to be honest, to sum up, to begin with, etc
-dupa verbele modale
-dupa verbele:let, make, see, hear, feel.

1 răspuns:
| 870645 a răspuns:

Ing form se foloseste:
-dupa verbele: admit, appreciate, avoid, continue, deny, fancy, go, imagine, mind, miss, quit, save, suggest, practise, consider, prevent, etc
-dupa: love, like, enjoy, prefer, dislike, hate
-dupa expresi ca: be busy, it's no use, it's (no) good, it's(not) worth, what's the use of, can't help, there's no point in, can't stand, have difficulty (in), have trouble, etc
-dupa: spend, waste, lose