| swat1997 a întrebat:

Cum sa aflu latura bazei unei prisme hexagonala regulata?

DAU Funda CELUI CU RASPUNS CORECT

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Datele pe care ni le-ai dat sînt insuficiente. În primul rînd, dacă e vorba de o prismă regulată, cu baza un hexagon, trebuie să ne indici cum ai făcut numirea celor 12 puncte ale bazelor, plus că acest VO nu pare a fi înălţimea prismei ( în mod normal muchia prismei este aceeaşi cu înălţimea prismei)
Nu e clar enunţul problemei.
Tu ceri ceva şi nu ştii ce vrei. Dă corect enunţul problemei.

| corolav a răspuns:

Plus că, dacă baza e un hexagon, latura bazei este egală cu raza cercului exînscris. Poate ai şi nişte aceste date.

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Raza supra 2.
depinde de datele care le ai in problema.

| ioanamonica a răspuns:

Depinde de datele problemei( de ceea ce cunosti in problema)
iti las aici niste formule http://www.ecursuri.ro/cursuri-online/prisma-hexagonala.html
Funda?

| ioanamonica a răspuns:

Ai acolo si exemple de probleme rezolvate

| swat1997 explică:

SCZ am gresit la intrebare imi trebuia latura bazei unei piramide hexagonale regulata

Datele problemei:muchia laterala VA=13 cm, inaltimea VO=5cm

| roZatoare a răspuns (pentru swat1997):

Faci pitagora in triunghiul vao si astfel aflii AO care e raza cercului circumscris hexagonului si mi se pare ca e egal cu latura.