| biadia24 a întrebat:

Cum sa fac sa stiu caracterizarile personajelor, demonstratia cai gen epic, liric si chestii din astea mai bine?

Răspuns Câştigător
| KillMePlease a răspuns:

Simplu.
Le iei logic
De ex.: la caracterizarea personajelor începi prin a spune ce personaj e (principal, secundar, etc.), ce e (un negustor, un haiduc, etc.) şi începi cu trăsăturile morale si fizice făcându-i portretul moral şi fizic (bineînţeles, ghidându-te după trăsăturile directe precizate de narator şi după cele indirecte rezultate din faptele sale şi comportamentul său în relaţia cu celelalte personaje)---foarte uşor deci.
Iar la argumentări nu ai altă metodă decât să înveţi definiţiile după care se ghidează întreaga compunere. De la definiţie porneşte tot. Practic, în toată argumentarea doar reiei ce ai scris în definiţie cu ajutorul exemplelor din text.
Sper că te-am ajutat cât de cât.
Succes! happy

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Daca nu poti logic n-ai decat sa tocesti.