| aNONIM12234534 a întrebat:

Cum să învăț mai bine? happy Fără răspunsuri de genul : Citește mult. Dinastea știu și euwinking. Fără răspunsuri în bătaie de joc. Dau funda celui mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Ioana sa stii ca este un domeniu delicat. fieccare elev invata in felul lui si are nevoie de un mediu propice. iti poate fi de folos sa inveti singura sau dimpotriva impreuna cu alti colegi daca ai un spirit competitiv sau iti place sa faci parte dintr-o echipa pentru a avea sentimentul ca apartii cuiva. unui grup de prieteni exemplu. implicarea familiei/rudelor in acest proces poate fi foarte benefica. de asemenea de o importanta uriasa este relatia dintre elev(student) si profesor. acestia trebuie sa iti devina printre cei mai buni prieteni. daca iti dai silinta si colaborezi cu ei automat te vor place pentru ca vad ca esti interesata de ceea ce iti predau ei. si cand vezi ca profesorul tine la tine iti face placere sa inveti. iar lor le place enorm sa ajute. de asta si-au ales aceasta meserie (aproape toti :))
ajuta si lecitina, ajuta si alte produse insa neaparat sa fie naturale. fara pastile. lecitina se gaseste in cantitati suficiente in nuci, alune, legume, fasole, oua (2 galbenusuri pe saptamana), lapte etc. asadar cantitatea de lecitina pe care o ai deja in organism este suficienta daca ai o alimentatie sanatoasa si diversificata. ciar daca macar asa din cand in cand mai schimbi meniul doar.
doua nuci intregi pe zi sunt suficiente:) restul se numeste comert.

am sa te rog sa consulti si acest articol, daca vrei sa ma asculti, fa-o impreuna cu parintii (macar unul, cel mai apropiat):

http://www.homeopatia.ro/elevii_problema.htm

in cazul in care cu toata sinceritatea ta, crezi ca ai nevoie de sprijin ia legatura cu un specialist. acum sunt peste tot pshihologi/terapeuti specializati pentru scolari, foarte buni si foarte bine pregatiti si chiar isi dau interesul sa te ajute. (pshihologul nu este psihiatru).

| aNONIM12234534 explică (pentru Xpressurself):

Mulțumesc pentru răspuns happy Doar că eu nu vreau să învăț cu mai multe persoane în jurul meu deoarece ei îmi distrag atenția de multe ori sau mă roagă să pun muzica ( eu nu pot să învăț cu muzică ). + Nu am cu cine să învăț într-o echipă fiindcă toate colegele mele nu vor să vină la mine și diriginta noastră a spus că nu e bine să învățăm într-un grup ceea ce eu nu înțeleg deloc 0.0 Dar oricum îți dau funda happy. Merci :*

| aNONIM12234534 explică (pentru Xpressurself):

Mulțumesc pentru răspuns happy Doar că eu nu vreau să învăț cu mai multe persoane în jurul meu deoarece ei îmi distrag atenția de multe ori sau mă roagă să pun muzica ( eu nu pot să învăț cu muzică ). + Nu am cu cine să învăț într-o echipă fiindcă toate colegele mele nu vor să vină la mine și diriginta noastră a spus că nu e bine să învățăm într-un grup ceea ce eu nu înțeleg deloc 0.0 Dar oricum îți dau fundahappy. Merci :*

| Xpressurself a răspuns (pentru aNONIM12234534):

Am incercat sa-ti exemplific mai multe metode pentru ca tu sa ai de unde sa alegi. cu siguranta sunt fel si fel de persoane. cu unele te potrivesti, cu altele nu. in acest caz faci selectie pana gasesti ce cauti. sa stii ca sunt si fete serioase cu care poti invata. nu le-ai gasit inca.
diriginta ta a spus ca nu este bine sa invatati in grup pentru ca intr-un fel are dreptate. dar nu in totalitate. nu e bine sa invatati in grup fara supraveghere e una. insa cu supraveghere este foarte indicat. ea se gandea ca odata adunate impreuna numai la invatat nu va va sta capul si veti face prostioare precum un mic chef, povestiti aventuri, muzica samd
oricum, tu trebuie sa iti cauti metoda care ti se potriveste, tot asa, prin selectie.
continua sa descoperi ce ti se potriveste tie. asta este important.

| aNONIM12234534 explică (pentru Xpressurself):

Mulțumesc :* Chiar ai dreptate, mulțumesc pentru că mi-ai explicat faza cu diriga happy Fete serioase nu prea găsesc în zona unde sunt... La toate le stă mintea doar la distracție, se vede de ce au note mici... Oricum merci pentru răspuns :* Crăciun fericit happy

16 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Trebuie să ai o motivaţie puternică pentru asta. Apoi, vine totul pe parcurs.

| Jipa95 a răspuns:

Eu cand am fost in anii de liceu chiar si in scoala generala si aveam foarte mult de invatat sau aveam probleme in a memora, luam lecitina pe care ti-o recomand si tie. Este foarte buna! happy

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal consider ca cel mai bine este sa incepi sa te concentrezi pe ceea ce ai de invatat.

Sa iti scoti din minte si de langa tine toate chestiile care te pot distrage.

Te pui la un birou, pixul in mana si incepi sa scrii conspectul sau ce ai acolo de invatat.

Dupa ce ai scris la mai multe lectii din acelasi domeniu, te apuci frumos si le repeti.

Mai faci conspectul la inca cateva lectii si le inveti si apoi repeti totul.

Iar la final mai faci doua repetitii generale. Faci pana iti iese ok.

Conspectul inseamna ideile generale.

| DenisIonut01 a răspuns:

Daca nu îți place ce înveți poți sa o bagi cu forța ca tot nu întră. Concluzie învață ce îți place si daca chiar trebuie poți folosi lecitina cum a zis si colegul jipa95

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandi la nimic decat la ce trebuie sa inveti si sa repeti de multe ori

| Otto2014 a răspuns:

Fa si tu niste exerciti de pe carte, dupa intreabati parinti daca-i bine.

| NickPop a răspuns:

Ia memo plus. Are efect

| suntroman a răspuns:

Dimineata cand ai mintea goala atunci pot-i retine mai bine sau sa consumi ceva pentru memorie cum este de exemplu laptele etc...

| aNONIM12234534 explică (pentru suntroman):

Știu că dimineața e cel mai bine să învăț doar că atunci când trebuie să merg la școală nu am cum.

| suntroman a răspuns:

Su pot-i lua un memo plus