| Justmeandmysmile a întrebat:

CUm sa invat eficient o gramada de informatii din carte pentru olimpiada de biologie fara a uita? FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| anonim8 a răspuns:

Buna! am fost pusa in situatia ta. ia fiecare informatie cu logica si placere, apoi transcrie ce ti se pare ca trebuie sa retii adica lucrurile cele mai importante de exemplu cele de la retine sau stiati ca si ceva in plus daca mergi la olimpiada. iti mai dau un sfat bun, rezolva multe teste si olimpiade inainte din anii trecuti.mie mi-a folosit! si eu trebuie sa merg la olimpiada am trecut de faza locala si ma bucur mult. succes si tie in continuare si sper ca ti-am fost de ajutor...macar putin! bafta!

3 răspunsuri:
| RainOfColors a răspuns:

Incearca sa ti le scrii tu pe o foaie sau mai multe foi intr-un fel mai schematic pentru ca iti va fi mai usor. Apoi citeste de cateva ori fiecare parte si incerca sa o spui in minte fara sa te uiti pe foaie.
Sper ca te-am ajutat.

| Notty a răspuns:

Mai bine fa asa cum am facut eu:iti faci un caiet special pentru chestii de-astea(nu numai la biologie, la orice materie ai nevoie sa inveti)si scrii acolo tot ce e mai important si inveti.si iti poate folosi si pe viitor.succeswinking

| Andrey2020 a răspuns:

Pai citeste cate 3-6 capitole si scrie pe o foaie ce ai inteles si tot asa! Sper ca raspunsul meu e bun.Astept funda.winking