| Iulian890 a întrebat:

Cum sa invat engleza mai rapid?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Vorbesc din propie experiente si iti prezent niste rezultate
vizionarea filmelor cu subtitrare = rezultate slabe
vizionarea filmelor fara subtitrare = rezultate zero
cititul = zero rezultate
invatatul cuvintelor prin flash card frustrant, plictisitor
a incerca sa vorbesti = nu intelegi desi ce sa vorbesti

acum vorbm de modul activ

in primul rand nu exista rapid, asta e un mit, nici un poligot nu invatata rapid, nu exista asa ceva, dar recomand astfel

serial cu subtitrare = dar tai o scena cu subtitrare de 5 minute si o repeti de mai multe ori
asculti piese in engleza cu versuri in limba romana
citesti carti pentru copii dar iti scrii undeva niste propoziti si le repeti apoi, degeaba citesti si dai google traducere
Youtube are subtitrare, nu stai pasiv cand asculti ceva ce nu stii, il scrii jos si repeti cuvantul

invatatul cuvintelor se face prin context, adica mici propoziti pe care le repeti astfel in primele trei zile, asocierea cuvintelor cu imagini ajut mult

scrii si tu ce faci in fiecare zi

de vorbit vorbesti dupa ce esti macal la b1, in caz contrar nu intelegi desi ce sa vorbesti, o limba se invata gradual nu rapid, repet daca inveti azi 10 cuvinte pana maine vor f uitate, trebuie mereu repetate, de asta te autotestezi mereu, bafta

https://www.ef.com/......000-words/
https://www.linguasorb.com/english/verbs/most-common-verbs/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Apropo recomand serialul friends are multe conversati cu un vocabular simplu nu complicat si e comedie buna

| Iulian890 explică (pentru RAY):

Ok,merci mult de sfaturi, o sa ma uit.

3 răspunsuri:
| Elena_Daria_1985 a răspuns:

Poti face un curs(sau meditații) sunt și niste videoclipuri pe YouTube! Mai sunt și cărțile o varianta! Am văzut intr-o librărie mai multe tipuri de cărți asemănătoare! Succes!