| Ritska a întrebat:

Cum se analizeaza morfosintactic: "Sa-si dea seama"?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| venilla a răspuns:

Sa-si dea seama-locutiune verbala, diateza reflexiva, cu pronumele reflexiv "-si" in cazul acuzativ, modul conjunctiv, timpul prezent, persoana a 3-a, numarul singular, genul masculin, functie sintactica de predicat verbal...crede-ma e bine, am rupt gramatica, cand eram a 8-a, si asta ar trebuie sa faci si tu daca urmeaza sa dai testare nationala. Mult succes!

| mady0001 a răspuns (pentru venilla):

Ma poti ajuta si pe mine la 3 exerciti dau FUNDA happy

2 răspunsuri:
| Manfred a răspuns:

Sa-si dea seama=Predicat verbal/locutine verbala, pers 3 nr sg mod conjunctiv, timp perzent