| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza media de admitere la UMF Cluj? Fundaa

Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

Normal cam cate intrebari ai facut, atat punctaj ai luat.De exemplu ai luat 9, 20 si ai egala media cu alt cantidat.Bacul te ajuta la departajare la media de admitere.Pot intra maxim 4 cu aceiasi medie, daca depaseste de 4 se departajeaza cu media de bac.

1 răspuns:
| Tudoririna77 a răspuns:

Deținătorii unui Bacalaureat Internațional (IB) care au cel puțin rezultatul 5 la Chimie și
Biologie sau
b. deținătorii General Certificate of Education (GCE) cu gradul A sau A+ care au cel puțin B+ la
Biologie și Chimie sau
c. media notelor de la bacalaureat, respectiv media rezultatelor anuale la biologie și chimie
reprezintă cel puțin 70% din nota maximă posibilă în sistemul de învățământ din țara de origine, cu condiția
ca nici una din notele individuale să nu fie mai mică de 60% sau
d. susținerea la bacalaureat a probelor de biologie și chimie sau
e. absolvirea unui liceu acreditat în țara de origine care să aibă în curicula biologie și chimie sau
f. absolvirea unui liceu acreditat în țara de origine și a cărui diploma să fie recunoscută de
Ministerul Educației Naționale din România.
g. notele de la examenul de bacalaureat trebuie să îndeplinească condiţiile minime pentru
acceptarea studenţilor internaţionali la studii medicale (Anexa 3).
Este necesar ca diploma de studii liceale să permită candidatului accesul la învățământ superior în țara de
origine.