| BiiaIubesteMickey a întrebat:

Cum se calculeaza media generala? Am auzit ca trebuie sa adun mediile semestriale si sa impart apoi la 2. Cine imi explica si mie?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai auzit asta? Weelll, te-a mintit ' Media generala : aduni toate mediile si le imparti la cate sunt ( :

| andrei096 a răspuns:

Deci sa zicem ca pe sem 1 la romana ti-a iesit 10 si pe al doilea semestru tia iesit 9.Media generala la romana e 9.5.

Aduni medile generale la toate materile si imparti la cate materii ai.

funda?

| Dreamer a răspuns:

Media semestriala stiam ca se calculeaza in felul urmator:
1) Se aduna notele si se impart la numarul lor
2) Media obtinuta se inmulteste cu 3 si se aduna cu teza ( daca este cazul)
3) Se imparte la 4 si rezulta media semestriala
Media generala:
1 ) Pe rand, la fiecare materie se aduna mediile semestriale si se impart la 2. Rezulta media anuala / materie
2) Dupa ce s-au calculat toate, se aduna mediile anuale si se impart la numarul lor
3) Rezulta media generala.

PS: asa era cand eram eu elev.

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Pai...
Ca sa aflii media la fiecare materie, la sfarsit de an e asa cum ai zis tu, dar ca sa afli toata media, adica media generala, aduni mediile finale si le imparti la cate sunt. happy