| AB01UK a întrebat:

Cum se calculeaza unghiurile trapezului oarecare, isoscel si dreptunghic?

Răspuns Câştigător
| ionik09 a răspuns:

La trapezul dreptunghic: ai 2 unghiuri de 90 de grade si celelalte 2 sunt suplementare
la trapezul isoscel: unghiurile de la baza sunt congruente 2 cate 2 si 2 unghiuri de la baze diferite sunt suplementare
la trapezul oarecare: unghiurile sunt suplementare 2 cate 2

2 răspunsuri:
| KiddFaraSentimente a răspuns:

In fuctie de ce? laughing
Ca trebuie sa cunosti ori laturi, ori unghiuri. laughing

| Irina0027 a răspuns:

La trapezul oarecare : stii ca suma masurilor unghiurilor e de 360 grade. Daca stii 3 unghiuri il poti afla pe al patrulea. La cel isoscel stii ca unghiurile alaturate bazei sunt congruente, sau poti incerca prin drepte paralele. La cel dreptunghic 2 unghiuri sunt de 90 de grade si poti face suma masuilor unghiurilor. Sper ca te-am ajutat.