| max18 a întrebat:

Cum se desfasoara un curs la facultate? se asculta studentul, iese la tabla etc? vreau detalii.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la facultate la facultate.

la cursuri de obicei nu e obligatoriu sa te duci. daca vrei bine, daca nu nu. La un curs profesorul preda, tu iei notite.

La seminarii si la laboratoare se pune in practica ce faci la cursuri. Uneori se fac exercitii la tabla, alteori se dau probleme individuale samd

| max18 explică (pentru suntserios):

La drept..mai exact, ce inseamna seminarii..mai detaliat

| miTzuliK93 a răspuns:

Cursurile fac parte din categoria celor mai lejere lucruri ce tin de facultate (la majoritatea). Poti intra cand vrei, stai cat vrei, pleci cand vrei. Poti veni si cu laptopul, atata timp cat nu deranjezi (unii profi mai fac gat din punctul asta de vedere). Dar te duci undeva in spate si n-ai treaba.

De desfasurat se desfasoara normal. Exista cazuri in care studentii sunt intrebati / ies la tabla, dar de ascultat niciodata. In cazuri foarte rare. Prezenta nu se face la majoritatea facultatilor.

| Diabolik94 a răspuns:

Depinde de facultate.La cursuri, profesorii predau si tu iei notite(nu ai voie sa intri dupa ei si nici sa pleci cand vrei, trebuie sa fi atent pentru ca uneori te mai intreaba cate ceva daca vad ca nu esti atent).La seminarii vei iesi la tabla si vei fi ascultat.