| RadioactiveUranium a întrebat:

Cum se face admiterea intr-un liceu privat? Adica are vreun cod ceva?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Fiecare liceu privat are norme/condiţii proprii de admitere!
Le găseşti pe pagina web a liceului sau le afli de la Secretariatul acestuia, ori de la Inspectoratul Şcolar Judeţean...

Aceste licee NU participă la repartizarea computerizată, NU au coduri aferente şi NU se înscriu pe "Fişa cu opţiuni"!

"CAPITOLUL VII Dispoziţii finale
ART. 25 Absolvenţii învăţământului gimnazial particular autorizat sau acreditat pot participa la admiterea în învăţământul profesional de stat cu durata de 3 ani, conform prevederilor din prezenta
metodologie. Participarea lor la admitere nu este condiţionată de achitarea unei taxe.
ART. 26 (1) Broşura de admitere cuprinde, într-un capitol separat, informaţiile corespunzătoare despre unităţile de învăţământ particulare, autorizate sau acreditate, care organizează admitere în clasa a IX-a la
învăţământul profesional cu durata de 3 ani.
(2) Calificările pentru care unitatea de învăţământ profesional organizează admitere vor fi înscrise în broşura admiterii codificat, în secţiune separată.
(3) Admiterea în unităţile de învăţământ particulare, autorizate sau acreditate, se face în conformitate cu metodologia stabilită de fiecare unitate de învăţământ, cu respectarea prevederilor legale în vigoare." - SURSA = METODOLOGIA
de organizare şi desfăşurare a admiterii/OMEN nr. 3136/20.02.2014 - vezi linkul :
http://www.isjcj.ro/htm/Admitere/2014/BROSURA_2014.pdf

Toate cele bune.