| Fechete_Alexandra_2000 a întrebat:

Cum se face media în clasa a 5-a?

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Media la un obiect la care ai si teza se face inmultind media din oral cu 3, adaugand nota din teza si impartind totul la 4. Media la un obiect fara teza se face facand media aritmetica a notelor.(aduni toate notele si imparti la cate sunt) Daca ai spre exemplu 6, 5 media va fi 7 s-a.m.d
Media semestriala se calculeaza din media aritmetica a tuturor mediilor (inclusiv media de la purtare) si nu se rotunjeste, iar media anuala se calculeaza prin media celor 2 medii semestriale.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mediile se calculeaza conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 120
(1) La fiecare disciplină de studiu media semestrială este calculată din numărul de note prevăzut de prezentul regulament.
(2)La disciplinele de studiu la care nu se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se obţine prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului.
(3)Media la evaluarea periodică este media aritmetică a notelor înscrise în catalog, cu excepţia notei de la lucrarea scrisă semestrială (teza), medie calculată cu două zecimale exacte, fără rotunjire.
(4)La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se calculează astfel: "media semestrială = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului.
(5)Media anuală la fiecare disciplină este dată de media aritmetică a celor două medii semestriale, calculată cu două zecimale exacte, fără rotunjire. În cazul în care elevul a fost scutit medical, pe un semestru, la disciplina educaţie fizică şi sport, calificativul/media de pe semestrul în care elevul nu a fost scutit devine calificativul/media anuală."

| xFlorin a răspuns:

Aduni toate notele si le imparti la cate sunt(daca ai 5 note le aduni pe toate si le imparti la 5)