| andreealarisa a întrebat:

Cum se face media pentru pedagogic?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Media de admitere are formula "normală" şi, în plus, trebuie să ai calificativul ADMIS la probele de la "vocaţional/pedagogie"!

Vezi Art. 8 alin. 7 din Metodologia de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

Toate cele bune.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Aprecierea probelor de aptitudini la profilul pedagogic se face pe baza de calificativ admis sau respins ( nu prin note precum alte profiluri din filiera vocationala) --- din acest motiv, media generala de admitere se calculeaza dupa formula de calcul aplicabila tuturor celor care nu au dat probe de aptitudini, respectiv dupa formula :
MA=(ABS+3EN):4 (adica, media de admitere este egala cu media generala de absolvire de la gimnaziu plus de trei ori media generala de la evaluarea naţionala, totul impartit la patru)
unde :
MA->media de admitere
ABS->media generala de absolvire a claselor5-8
EN->media generala obtinuta la evaluarea nationala

Candidatii declarati "admisi" la probele de aptitudini specifice profilului pedagogic vor fi declarati admisi pe locurile pentru care au sustinut probele in ordinea descrescatoare a mediei de admitere.