| AlLyAlExUtZzZa a întrebat:

Cum se formeaza imperativul in franceza la prezent? puppy dog eyes

4 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Tu nu esti in vacanta?

| bobosf a răspuns:

Gasesti mai multe aici despre verbul in franceza http://www.cursuri-online.info/franceza/verb_prezent.html

| Northern a răspuns:

Buna! Se formeaza la fel ca prezentul doar ca verbul sta in fata, ex. : Ne devastez pas les forêts!, Etes environnementaliste!, Soyez ecologistes! Pentru mai multe detalii : www.leconjuguer.com. O zi frumoasa sa ai!

| xAndreeaLaura a răspuns:

Imperativul prezent are in limba franceza 3 persoane:pers a IIa singular, I si II plural.Are aceleasi forme ca ale indicativului prezent la persoanele respective, luate insa fara pronumele personal.