| Camelia53 a întrebat:

Cum se mai calculeaza o distanta (gen perpendiculara) dintr-un triunghi isoscel? Va rog, urgent! Dau FUNDA!
(scuzati categoria, pe graba...)

2 răspunsuri:
| Dima10 a răspuns:

Perpendiculare intr-un triunghi isoscel, de exemplu din varful triunghiului pe baza se calculeaza cu ajutorul teoremei lui pitagora:ipotenuza la patrat=cateta1 la patrat +cateta2 la patrat happy sper sa te descurci! funda? happy

| AnaAnna20 a răspuns:

Daca e isoscel are doua laturi egale(AB si AC) si o a treia latura BC. Trasezi perpendiculara din punctul A pe latura BC si pct fe intersectie dintre perpendiculara si latura BC il notezi cu D. Triunghiurile ADB si ADC sunt dreptunghice in D si faci pitagora si afliu AD, inaltimea happy