| Tricker a întrebat:

Cum Se mai spune la Oxidul de calciu....sau la Clorura de Sodiu... ori la Hidroxidul de Calciu?

Răspuns Câştigător
| Iadhira a răspuns:

Buna!
Oxidul de calciu (CaO) se mai numeste, popular, varul nestins sau varul ars. Clorura de Sodiu (NaCl) este sarea gema, iar hidroxilul de calciu (Ca(OH)2 ) este varul stins sau laptele de var.
Succes la chimie!happy

8 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ba putoare ordinara, scrie pe google substantele si o sa gasesti acolo tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La clorura de sodiu= clorura de natriu?
E acelasi lucru, dar la restul nu stiu, din pacate sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oxidului de calciu (CaO) i se mai spune var nestins, hidroxidului de calciu (Ca(OH)2) var stins iar clorurii de sodiu sare de bucatarie.

| 12AA a răspuns:

Ca^(II)valenta 2(indice) O^(II)2 (indice) =>oxid de calciu

Ca^(II)1 (OH)^(I)2 => hidroxid de calciu

Na^(I)1 (Cl)^(I)1 => clorura de sodiu

FORMULELE CHIMICE

| xeno14 a răspuns:

Oxidul de calciu-CaO
clorura de sodiu-NaCl
hidroxid de calciu(var)-CaOH

| Toma_Loredana-maria_1990 a răspuns:

La oxidul de calciu se scrii CaO clorura de sodiu-NaCl hidroxidul de calciu-Ca(OH)2

| dyaandflo a răspuns:

Cao
Na2Cl
Ca(OH)2