| Dragosgan a întrebat:

Cum se mananca maslinele intr-un restaurant, se ia cu mana sau cu furculita si apoi se da samburele jos tot cu furculita?

29 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Maslinele se iau in furculita, se mananca, iar samburele il poti scoate in furculita, ori il poti inghiti pentru ca, este foarte bun pentru stomac.
Sunt localuri in care maslinele sunt intepate cu scobitori si atunci asa le pui in gura, iar samburele, daca nu-l inghiti, asa cum ti-am spus mai sus, poti sa-l pui in furculita si apoi i-l asezi pe marginea farfuriei tale.
Eu iti doresc distractie placuta si nu te formaliza prea mult, vei vedea cum mananca ceilalti si tu poti proceda la fel, desigur civilizat, pentru a nu face greseli elementare.

| Robert7186 a răspuns:

Cu mana, iar samburele il arunci in alti oameni, de preferat in chelner

| Azµre a răspuns:

Sau mai usor inghite cu tot cu sambure rolling on the floor

| Azµre a răspuns:

Loc de joaca pentru copii? laughing

| mixxjim a răspuns:

Teoretic cu furculita iar samburele il pui pe furculita mai intai si pe urma il pui in farfurie. daca il iei din gura cu mina implicit dai de niste saliva, nu? si mai dai mina cu cineva venit mai tarziu, sau pupi mina la vreo gagica/cucoana, nu dai cu bale, nu? laughing cum ar fi sa vii tu la restaurant sa dai mina cu unul pe care tocmai ce l-ai vazut scotand simburele de maslina in palma sau luindu-l intre degete? bleaaah! pe de alta parte, cand esti la Roma te porti ca romanii, poate in alte culturi se face altfel, asa ca, mai ales daca esti in strainatate, tragi un pic cu ochiul la ceilalti si faci si tu cum fac ei. asta-i regula generala, universal valabila cand nu stii ce si cum sa faci intr-o anumita situatie sau ce tacamuri sa folosesti - tragi cu ochiul la ceilalti. ca si daca toti ceilalti fac intr-un fel care e gresit, si tu esti singurul care procedeaza in modul corect, daca ceilalti nu stiu ca asa e corect tot tu pici de prost laughing

| zahy a răspuns:

Cu furculita sa ia sanburele iar sa nu faci scarba celor din jur cand il scoti poti inghiti sanburele este foarte bun si sanatos.

| Λl๓a a răspuns:

Infigi furculita in maslina, o mananci si dupa, scoti samburele cu mana.

| akaleesh20 a răspuns (pentru Λl๓a):

Scoti samburele in furculitawinking

| Bittza a răspuns (pentru Λl๓a):

:O cu mana laughing ca la tara pe camp laughing

evident ca in furculita

| akaleesh20 a răspuns:

Se infige furculita in ele, se scoate samburele in furculita din gura si se pune in farfurie. nu in scrumierahappy

| Azµre a răspuns (pentru akaleesh20):

In restaurante mai nou se dau masline fara sambure exact din cauza aceasta laughing

| akaleesh20 a răspuns (pentru Azµre):

Dar doar in cele selectehappy

| Azµre a răspuns (pentru akaleesh20):

Ma gandeam ca nu se duce intr-o bodega / terasa "restaurant" unde, in spate la alta masa doi ragaie si altii se injura de mama focului. ca altfel nu vad sensul intrebarii, daca ar fi cum spun eu mai conteaza cu ce mananca maslina rolling on the floor

| akaleesh20 a răspuns (pentru Azµre):

Atunci nu mai manaca deloc maslina si gata... atata bataie de cap pentru o amarata de maslina? Funda?

| Azµre a răspuns (pentru akaleesh20):

Nu vezi cand lumea nu are ce face intreaba cum se mananca maslina... mai degraba intreba cum se mananca pestele laughing acolo sa vezi problema a dracu laughing

| akaleesh20 a răspuns (pentru Azµre):

Cu pestele e usor...se despica pe burta se scoate "sira" si se manaca cu furculita. cu cutitul dor se despica pestele nu se si cioparteste spre a il savurahappy

| Azµre a răspuns (pentru akaleesh20):

Multi nu stiu laughing dar totusi maslina? sa fim seriosi o mananci si cu scobitoarea laughing

| akaleesh20 a răspuns (pentru Azµre):

O manaci si cu cutitul daca vreiwinking

| akaleesh20 a răspuns:

Iete un anonimlaughing pe tine nu te-au prins?laughing

| akaleesh20 a răspuns:

Era o glumastraight face

| AdrianBica a răspuns:

Dar bananele cum se mananca intr-un restaurant? whistling :O laughing)

| akaleesh20 a răspuns (pentru AdrianBica):

Cu guralaughing

| Azµre a răspuns (pentru AdrianBica):

Se servesc doar ca Bannana Split rolling on the floor

| mixxjim a răspuns (pentru AdrianBica):

Cu cutitul si furculita, nu in stilul "maimuta" laughing pui banana cu coaja in farfurie, o tii cu furculita si cu cutitul se taie capetele, dupa care tot cu cutitul tai coaja usor pe lung si cu cutitul si furculita inlaturi coaja de pe fruct apoi incepi sa tai bucatele mici din fruct cu cutitul si furculita, pe masura ce mananci (ca pe carne), evident folosind furculita pentru a baga bucatelele in gura, nu degetele happy

| laurence a răspuns:

O bagi in gura si o inghiti cu tot cu simbure...ce noroc am ca nu-mi plac maslinele...nu credeam ca se mananca asa de greu

| Colban a răspuns:

Hahahah buna intrebarea, de obicei maslinele se maninca cu scobitoarea, dar in anumite cazuri cu un colt de furculita, daca nu poti te uiti sa nu te vada nimeni si >! CU MANA

| Didiroz a răspuns:

Il iei cu furculita, iar samburle il pui in furculita si di furculita in farfurie

| anonimul43 a răspuns:

Bagi maslina in buzunar
si eventual o mananci acasa cum dorestiwinking