| Chs_Răzvan_1991 a întrebat:

Cum se numea naratorul care nu participa la actiune (nu este pesonaj)?

9 răspunsuri:
| SuperMagicSmile a răspuns:

Cand nu ia parte si nu se implica in actiune este obiectiv si cand ia parte si se implica este subiectiv.

| icEmaN10 a răspuns:

Narator nedramatizatwinking

| Aberdeen a răspuns:

Salut!

conform intrebarii tale, naratorul care nu participa la actiune, relateaza faptele la persoana a 3-a, singular.deci, acesta se numeste NARATOR OMNISCIENT sau obiectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu te lua dupa ceilalti, nu ti-au raspuns bine. Sunt as la romana, si, crede-ma am dreptate.
Se numeste NARATOR OMNISCIENT.El nu participa la actiune, dar stie totul despre personaje.
Pa si sa inveti la romana!happy

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Naratorul care nu ia parte la evenimentele relatate se numeste narator obiectiv. El este omniscient si omniprezent.

| Georay a răspuns:

Narator obiectiv

| Anonymous989 a răspuns:

Salut! Is intr-a saptea. Naratorul care nu participa ( pers a 3-a) se numeste obiectiv iar cel care participa (pers 1) se numeste personaj. Funda please happy

| xSkitte a răspuns:

Cel care nu se implica emotional in relatatarea intamplarilor se numeste narator obiectiv.

| 000TeoDora12 a răspuns:

Narator obiectiv