| AlexicĂă_Alex_1975 a întrebat:

Cum se numesc corpurile fara proprietati? fara culoare,gust,forma,miros, volum?

5 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu există corpuri fără formă și volum. Un corp reprezintă o parte limitată dintr-o substanță.

| AlexicĂă_Alex_1975 explică (pentru TeoPT):

Ba exista, le-am uitat denumirea...winking

| TeoPT a răspuns (pentru AlexicĂă_Alex_1975):

Nu există corpuri fără formă și volum. Volumul se definește ca locul ocupat de un corp în spațiu, proprietatea fundamentală a corpurilor este că AU VOLUM ȘI FORMĂ.
Există substanțe fără culoare (incolore), fără gust (insipide) și fără miros (inodore). Nu corpuri. Substanțe.

| Radu284 a răspuns:

Imateriale?

| XxxBestKillerxxX a răspuns:

Miros-Inodor
Gust-Insipid
Culoare-Incolor
In rest toate corpurile au forma si volum.