| emd90 a întrebat:

Cum se numesc creaturile din mitologia greacă cea cu corp de leu, pe spate cu cap de capra si coada de sarpe si cea cu trei capete: leu, capra, dragon?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Himera este o creatura feminina, avand corpul unui leu, care se termina cu o coada in forma de sarpe, iar din mijlocul coloanei vertebrale rasare un cap de capra. Descrieri referitoare la aceasta fiinta fantastica nu prea exista, una dintre atestari apartinand lui Homer, in Iliada, care o descrie ca pe o ciudatenie, combiantie ciudata intre leu, capra si sarpe, care scoate flacari imense pe gura.
După Hesiod, himera este un monstru feminin, născut din cuplul Echidna-Typhon. Himera este descris de acesta ca un monstru cu cap de leu, corp de capra si coada de balaurcreatura cu 3 capete de leu, capra si dragon nu am auzit. Mai multe informatii ai aici:
De
http://lumea-animalelor.uv.ro/....../index.php
http://dli.ro/creaturi-din-mitologia-greaca.html

7 răspunsuri:
| Bogdanys a răspuns:

O combinatie dintre toate 3

| JohnnyBi a răspuns:

Corp de leu, cap de capra pe spate si coada de sarme e chimera: http://en.wikipedia.org/wiki/Chimera_(mythology)
dar despre cealalta...singurele animale cu 3 capete pe care le stiu sunt hidra si cerberul

| vodami92 a răspuns:

Nu stiu de ea! dar stiu de medusa aia cu serpi in par! si care avea doua surori stheno si euryale! ele nemuritoare! ea da adica medusa! ea impietrea oamenii daca te uitai in ochii ei! si echidna de asemenea avea coada de sarpe! isi folosea frumusetea sa! ca sa atraga barbatii! si ulterior ce credeti! ii manca de vii cu totul!

| Ykuzo a răspuns:

Cea cu coadă de şarpe şi corp de leu cred că este Chimera.
Cel cu trei capete (de lup) se numeşte Cerber.
Nu ştiu dacă sunt aceeaşi dar poate te-am ajutat.
Salut!

| Andreeas2011 a răspuns:

Daca vrei sa stii cum arata intra aici http://www.youtube.com/watch?v=FwjTyUxY8RY apare la minutul 2:56

| RaulPurSiSimplu a răspuns:

N-am auzit de o asemenea creatura nail biting.Eu stiu una cu cap de soim, aripi de vultur, corp de leu si coada de sarpe.Acesta se numeste Griffon. Cel de care zici tu....Habar n-am.

| Fujitzu a răspuns:

Himera sau cerberul cred asa am auzit!