| ale16 a întrebat:

Cum se numeste cel mai inalt podis din Africa?

Răspuns Câştigător
| kitishor a răspuns:

Podisul Veld, inalt de peste 1500 metri. Sper ca te-am ajutat happy

4 răspunsuri:
| kitishor a răspuns:

Podisul Veld inalt de peste 1500 metri happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relieful Africii De Sud se împarte în douǎ zone. Prima este formatǎ din podișuri predominante în roci bazaltice, cu altitudini medii de 550-1000 m. Cel mai extins dintre acestea este Podișul Veld (alcǎtuit din High Veld în est, cu altitudini medii de 1500-2000 m și Middle Veld în vest, cu altitudini medii de 500-700). A doua regiune a reliefului este formatǎ dintr-o unitate montanǎ alcǎtuitǎ din sistemul muntos Great Escarpment, care mǎrginește podișurile spre litoral. El se terminǎ cu Munții Scorpiei (Drakensberg) în est; cele mai însemnate sunt vf. Njesuthi cu 3408 m, și vf. Cathin Peak - cel mai înalt vârf montan - cu 3657 m. În partea de nord a Munților Scorpiei se află canionul râului Blyde, extrem de spectaculos, al treilea ca mărime pe glob. La nord de fluviul Orange este un sector al deșertului Kalahari - cu câmpiile lui de dune și cu vegetația sǎracǎ - cu altitudini medii de 900-1100 m. În vestul țării se aflǎ o parte din sudul deșertului Namib. Dupǎ el se întinde de-a lungul coastei (60 km) o câmpie litoralǎ. Malurile - de la granița cu Mozambic din est, până la fluviul Orange din vest - sunt în majoritate înalte, stâncoase și abrupte, presărate din când în când cu golfuri (Sf. Elena) și cu peninsule (Capul Bunei Speranțe, Capul Acelor).
{de pe wikipedia}
Deci, daca ai citit bine acolo, podisul Veld este cel mai inalt.

Succes si bafta!

| ComaneciSorana a răspuns:

Podisul Veld

| blakbois9 a răspuns:

Nu stiu sigur da cred ca Podisul Kordofan sau daca nu Podisul Etiopiei! Funda?winking