| al9264 a întrebat:

Cum se numeste semnul asta de punctuatie (?! ) si la ce foloseste?

Răspuns Câştigător
| fpr139 a răspuns:

Deşi lipite, semnul întrebării, şi al exclamării. nu exprimă un unic alt semn de punctuaţie.
Dar în schimb se foloseşte cu un scop diferit, hibrid al celor două.

Spre exemplu, ţi se va face o afirmaţie, pe care ţie nu îţi va veni să crezi. Uluit, vei replica, cu o întrebare menită să ceară confirmarea afirmaţiei respective, fiind un lucru de necrezut, să spunem.

Gen:
- Ştiai căă, Derpina a rămas gravidă?
- Nu creed. Serios>!?<

Exclamând mirarea receptorului, faţă de subiectul respectiv.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Nu e un semn separat de punctuatie. Dar exprima o mirare si o intrebare in acelasi timp, de obicei ceva total neasteptat.