| Denisa a întrebat:

Cum se pronunta corect: doua palmi sau doua palme? Ma tot contrazic cu prietenul meu pe tema aceasta.

11 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Palme big grin cineee a castigat? devil

| ταξιδιώτης a răspuns:

Doua palme si poti sa i le dai...in gluma happy

| agent003 a răspuns:

Nu este corect stilistic sa zici doua palmi, asta este caracteristic pentru forme regionale si formei cotidiene, dar corect in limba romana este doua palme

| Pisicuța a răspuns:

Doua PALME, care zicea palmi? sa-si dea cel care a gresit niste "palmi"

| BeautyTeacher a răspuns:

Salut.

Doua palme se pronunta corect.

Sper ca te-am ajutat.
Apa plata.

| Adiinna a răspuns:

2 palmi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doua palmi. Funda?batting eyelashes

| Ovidiu a răspuns:

Doua palme...

| tpurotpuro a răspuns:

Doua palme este corect gramatical si asa ar sa pronunte toata lumea.
Acum, daca sunteti din Moldova sau Ardeal, acolo se mai pronunta palmi. Dar corect este palme.Ca sa te asiguri, uite-te in dictionar.
Funda?

| cosmina_1882 a răspuns:

Doua palme