| iliesimona a întrebat:

Cum se rezolva 1x2x3x... x99?

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Simona, aici nu prea ai cum sa simplifici rezolvarea. Daca era suma, mai intelegeam, era formula de calcul. Dar asa, pentru un produs, eu nu stiu sa existe formula de calcul.
De fapt, tu ai acolo 99! (semnul "!" se va citi "factorial"), care este 1x2x3x...x99. Ca sa rezolvi, ar trebui sa faci inmultirile si ies niste cifre uriase.
Vezi daca nu poti face vreo simplificare in exercitiul in care iti intervine acest produs, adica sa simplifici cu vreun alt produs cam tot asa de mare.
Imi pare rau, dar altfel nu am cum sa te ajut.
Bafta la scoala!

| BootsToAsses a răspuns:

Invata matematica.dar prima data uita-te in urma sa vezi ce ai facut in clasa si vei sti