| Tweety_6396 a întrebat:

Cum se rezolva 1x2x3x... x99? Va rog, merg maine la olimpiada.Macar niste indicatii. crying

16 răspunsuri:
| RazzyFUnik a răspuns:

Vai de mine ce au ajuns olimpicii... pai daca olimpicii rezolva exercitiile cu ajutorul celorlalti atunci? mai bine stai acasa si mai pregateste pentru la anul

| Hikari a răspuns:

Suma lui gaus : 99 inmultit cu 100 impartit la 2. cred.

| betsy a răspuns (pentru Hikari):

Suma lui Gauss ar fi fost pentru 1+2+3+4+...+99+100

| Sburatorul a răspuns:

Asta mai poate fi scris si sub forma 99! ( adica 99 factorial). Nu sunt eu prea bun la mate, dar nu cred ca exista vreo formula sa calculezi factorialele.

| hideaway a răspuns:

Ala e raspunsul.

| hideaway a răspuns:

Dar mai exact cati ani ai?

| Tweety_6396 explică (pentru hideaway):

Am 12 ani. Dar dc ai fc x2? Nu inteleg.

| hideaway a răspuns:

Deci. 1×2=2 da? era 99 ee pe 2 ala il inmultesti cu 99!

| hideaway a răspuns:

Daca nu stii sa faci inmultiri la 12 ani inseamna ca e grav.

| Simina1619 a răspuns:

Ai dreptate Razzy dar oricum nu toti care merg la olimpiada sunt olimpici. Poate e faza pe scoala. Oricum maine eu stiu ca e lumina math nu olipida...infine. Pai cred ca iti cere ceva...nu? Uite niste idei:
1. Daca cere ultima cifra: 1x2x3x4x5x...x99 2x5=10 => ultima cifra este 0 (ca ar venit 1x0=0 3x0=0 si tot asa)
2. Daca cere sa afli daca e par sau impar, numarul este par deoarece are ultima cifra 0 (zero)
3.SCRIE TOT CE ITI TRECE PRIN CAP si are legatura si exercitiu
4. Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica 1×2×3×99?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu ce am zis?

| Tweety_6396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze, sunt racita.Nu am vazut bine ce ai scris.Stii sa faci exercitiul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1×2×99= 2×99=198

| Andreea6w4 a răspuns:

Mie mi-a iesit 594. eu sunt pe locul 2 la cei mai destepti din clasa dar intrabai pe parinti si tu ca sa faci exercitiul cu ei