| anonim_4396 a întrebat:

Cum se rezolva problemele cu vectori? imi explcati si mie va rog, de la scoala nu inteleg nimic

De exemplu uitati o problema:

Fie ABCD un triunghi oarecare si M, N, P mijloacele laturilor AB, BC si respectiv CA. Sa se calculeze:

AB+2 * NP

Răspuns Câştigător
| eXtreme21 a răspuns:

Trebuie sa stii coordonatele punctelor ABCD.
AB=(XB-XA)i + (YB-YA)j
NP=(XP-XN)i + (YP-YN)j
X- prina coordonata a punctului
Y- a 2-a coordonata a vectorului
Ex: A(2, 3); B(4, 5)
AB=(XB-XA)i + (YB-YA)j
=(4-2)i + (5-3)j
=2i + 2 si
Si in loc de 2*NP 0 sa-ti dau ex cu 2*AB pentru ca l-am calculat deja:
2*AB= 2(2i+2j)=4i+4j
Si coordonatele la 2*AB sunt (4, 4)
Sper ca am putut sa te ajut.

2 răspunsuri:
| Ionut01x a răspuns:

Multumesc ca ai incercat, dar nu inteleg de unde l-ai luat pe si si pe i

| eXtreme21 a răspuns (pentru Ionut01x):

I si si reprezinta reperul cartezian, respectiv proiectiile pe axele Ox si Oy