| claudiu89 a întrebat:

Cum se scrie corect: "strangeti" sau "strange-ti"? Argumentati, va rog!

Răspuns Câştigător
| AlexandruChiser a răspuns:

Depinde cui i te adresezi: daca vorbesti cu mine, spui: strange-ti = strange-ti(tie) lucrurile. Daca vorbesti cu copii unei clase, spui: strangeti = strangeti lucrurile. Dar poti sa le spui sa isi stranga fiecare lucrurile astfel: strangeti-va (voua) lucrurile

12 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Se scrie strangeti cand te adresezi persoanei a 2-a plural. "Voi trebuie sa strangeti lucrurile."

Se scrie strange-ti cand te adresezi persoanei a 2-a singular. "Strange-ti lucrurile" (adica sa iti strangi lucrurile)

| HopeYup a răspuns:

Depinde, "strangeti "se scrie atunci te referi la persoana a II-a plural, iar "strange-ti" cand te referi la pers. a II-a singular

Răspuns utilizator avertizat
| Piersii a răspuns:

Strangeti este pentru persoana a 2-a plural (ex. Strangeti masa, fetelor!)
si strange-ti pentru persoana a 2-a singular iar -ti este pronume (ex. Strange-ti hainele, Andreea!)
sper ca te-am ajutat
funda?

| kostyx a răspuns (pentru Piersii):

Ce ciudati sunteti unii! Spre exemplu si eu am dat aceeasi explicatie ca AbdreeaIonaT si nu am cerut fundite... De ce trebuie sa faceti totul pentru fundite? nu e mai normal sa lasi utilizatorul sa aleaga ca raspuns castigator raspunsul care i se pare lui cel mai ok si care l-a ajutat pe el cel mai mult?

| Piersii a răspuns (pentru kostyx):

Cand eu am dat raspunsul nu imi arata ca exista altul (diferenta este de 1 min)

| kostyx a răspuns:

Si strangeti si strange-ti e corect, dar depinde te context.
catd e vorba de un plural Ex. Copii, strangeti bani pentru banchet, se scrie legat.
Cand e vorba de strange + pronumele "-ti" Ex: Strange-ti hainele de pe jos! atunci se scrie dezlegat.
ca sa iti sie usor sa le diferentiezi gandeste-te ca la plural se scrie legat, la singular se scrie dezlegat. Atentie insa la formulele de politete. Domnule, va rog sa strangeti banii...

| AndreiDoMino a răspuns:

Cu liniuta se srie pentru singular iar fara pentru plural.

| Grove1234567890 a răspuns:

Buna! Se scrie corect strangeti. Daca s-ar fi scris strange-ti.s-ar fi inteles strnge iti deoarece cratima tine locul lui i. Spec ca te-am ajutat! :]

| kostyx a răspuns (pentru Grove1234567890):

Vezi ca gresesti Rainboow.

| Grove1234567890 a răspuns (pentru kostyx):

..Eu am crezut ca vrei pentru pluarl. thinking

| kostyx a răspuns (pentru Grove1234567890):

Da! Imi cer scuze. Acum am recitit raspunsul tau. Era intr-adevar corect pentru varianta de plural desi dadusei si raspunsul corect pentru singular. O seara placuta!